Chciałam uzyskać zwrot VATu zapłaconego we Francji

Od dłuższego czasu zajmuje się prowadzeniem własnej firmy. Często jeżdżę po towar do Francji i Niemiec, ponieważ bardziej mi się to opłaca niż ściąganie go zewnętrznym transportem do Polski. Ostatnio mój prawnik podpowiedział mi, że w takiej sytuacji mogę skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Dokładnie rzecz ujmując mogę uzyskać zwrot zapłaconego za granicą VATu.

Jak uzyskać zwrot VATu z Francji i Niemiec?

zwrot VAT z Francji i NiemiecZainteresowałam się bardziej tym tematem, ponieważ po szybkich obliczeniach doszłam do wniosku, że byłaby to dosyć znaczna kwota w moim przypadku. Okazało się, że w takiej sytuacji wystarczy złożyć tylko jeden wniosek do właściwego, polskiego Urzędu Skarbowego. Nie muszę rejestrować się w zagranicznych urzędach skarbowych. Znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest też fakt, że wystarczy wypełnić tylko jeden wspólny wniosek, bez względu na to w ilu krajach było się służbowo i z ilu chce się uzyskać zwrot podatku VAT. W moim przypadku chciałam uzyskać zwrot VAT z Francji i Niemiec. Chociaż w obu tych krajach stawki VAT były inne, wystarczyło tylko, że do wniosku dołączyłam odpowiednie faktury z numerem NIP mojej firmy. Aby złożyć odpowiedni wniosek nie musiałam nawet stawiać się osobiście w urzędzie. Wystarczyło, że złożyłam ten dokument za pomocą platformy elektronicznej epuap i podpisałam go kwalifikowanym podpisem elektronicznym (w tym celu mogłam również skorzystać z czytnika e-dowodów osobistych). Dzięki temu wszystko poszło mi bardzo szybko i sprawnie, a na decyzję urzędu nie musiałam długo czekać. Już po kilku dniach dostałam odpowiedź, że wniosek został poprawnie wypełniony i złożony, a mi się należy zwrot podatku VAT zapłaconego we Francji i w Niemczech podczas podróży służbowych. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się to zrobić samodzielnie. Teraz już wiem, jak działać w tego typu sytuacjach.

Dużym atutem tych przepisów prawnych, jest dla mnie fakt, że nie muszę składać takiego wniosku po każdej zagranicznej podróży służbowej. Wystarczy, że zrobię to raz do roku, w terminie do trzydziestego września roku następnego licząc od dnia wystawienia najstarszej faktury za którą chcę uzyskać zwrot należnego mi podatku. Dzięki temu składam jeden zbiorczy wniosek i raz do roku otrzymuję duży zwrot zapłaconego podatku.