Co należy wiedzieć przed wykonaniem elewacji?

Dla wielu osób jedyną właściwością elewacji, jest zapewnienie gustownego, nowoczesnego wyglądu zewnętrznego budynkowi. Jednak jej wykonanie niesie ze sobą wiele innych zalet, znacznie istotniejszych niż wygląd zewnętrzny domu. Bardzo często to właśnie elewacja, a także materiały wykorzystane do jej wykonania mówią nam bardzo wiele o roli, jaką spełnia budynek. Warto jednak wiedzieć, że decyzja o jej wykonaniu nie powinna zostać podjęta pochopnie. Należy bowiem zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Elewacja budynku – dlaczego jest tak istotna?

elewacje LublinGłównym zadaniem elewacji nie jest, wbrew pozorom, nadanie budynkowi ciekawego wyglądu, ale odpowiednie zabezpieczenie ścian przed działaniem czynników atmosferycznych, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Aby spełniała ona swoje funkcje niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie materiałów do jej wykonania. Wele osób, niezagłębionych w temacie, nie zdaje sobie sprawy, że pora roku, kiedy ją wykonujemy jest niezwykle ważna. To właśnie warunki pogodowe wpływają na ostateczny wygląd elewacji oraz jej funkcjonalność. Jako, że wysoka wilgotność ma negatywny wpływ na czas schnięcia i wiązania, zdecydowanie najlepszą porą roku będzie wczesna jesień. Temperatura nie sięga wówczas powyżej 25 stopni , co sprawia, że tynk nie wysycha zbyt szybko, zanim zwiąże się z podłożem. Praca w wysokich temperaturach może bowiem w przyszłości przypłacić odpadaniem tynku. Większość właścicieli domów decydując się na wykonanie elewacji nie wie do końca od czego tak właściwie zacząć. Dlatego też dużo lepiej i bezpieczniej powierzyć to zadanie specjalistom. Jeśli chodzi o elewacje lublin jest miastem, które oferuje szeroką gamę usług jeżeli chodzi o wykonywanie elewacji. Doświadczeni pracownicy pomogą nam nie tylko w pracach, ale również dopasują materiały, które będą odpowiednie dla technologii, w której zostały wykonane ściany zewnętrzne.

Główny podział tynków do elewacji wyróżnia tynki grubo- oraz cienkowarstwowe. Te pierwsze składają się z dwóch bądź trzech warstw nakładanych po sobie. Są one stosowane głównie w przypadku ścian wznoszonych z materiałów murowanych w sposób tradycyjny. Z kolei tynki cienkowarstwowe polecane są do ścian ocieplonych w technologii BSO. Jako, że różnego rodzaju nierówności będą widoczne gołym okiem na ścianie, warto zdecydować się na doświadczonych robotników.