Czym jest cło?

Za każdy towar należy zapłacić określoną cenę. Handel wymienny jest znany ludzkości już od zarania dziejów, a w dzisiejszych czasach zazwyczaj odchodzi się już od tego pomysłu na rzecz banknotów. Nie oznacza to, że sprzedaż straciła na wartości – wciąż jest ważnym elementem życia społecznego, tym bardziej że najczęściej za wyprodukowanie jednej zabawki lub jednego sprzętu odpowiedzialnych jest kilka firm.

Znaczenie cła w imporcie z Chin

cło z chinZa wszyscy, co składa się na dany towar, należy zapłacić. Przykładowo, nawet za owoce i warzywa w sklepie należy uiścić opłatę, która zazwyczaj jest o wiele wyższa, niż samo posadzenie jabłoni i zerwania jabłek, gdy już dojrzeją. Dzieje się tak, gdyż żeby produkt trafił na półkę sklepu, musi zostać przetransportowany, do jego wytworzenia potrzebne były jakieś środki, a do tego, sklep również chce mieć z tego jakiś zysk. Dodatkowo, do Skarbu Państwa wpływa podatek VAT, który płaci się przy kasie za każde zakupy. Co w przypadku, gdy importuje się towar zza granicy? Teoretycznie, nie powinno się płacić żadnych dodatkowych należności, skoro nie mieszka się w kraju, z którego jest sprowadzona dana rzecz. Jak się okazuje, konsumenty i tak płacić dodatkowe pieniądze za międzykrajowe zakupy. Zadatek muszą uiścić także Europejczycy kupujący rzeczy z krajów wschodnich. Cena jest uzależniona od kraju pochodzenia towaru oraz od wartości produkty. Przykładowo, cło z Chin nie jest wartością stałą na tyle, że dodatkowa opłata może wynosić nawet połowę wartości zakupów. Jeżeli ktoś chce bezpiecznie i w pełni legalnie zakupić produkty prosto od chińskiego producenta, musi wiedzieć, że podczas kontroli granicznej zostanie uiszczona opłata celna. Zazwyczaj, pomimo dodatkowego wydatku, zakupy towarów z Chin są opłacalne.

Jeżeli ktoś w Chinach ma firmę produkującą określone produkty i jest zainteresowany poszerzeniem rynku zbytu, może zwiększyć swoje zarobki dzięki nawiązaniu znajomości biznesowej z europejskim kontrahentem. Dzięki temu obydwoje zyskają, gdyż Europejczycy dostaną produkt tańszy, nawet jeżeli zawiera on podatek celny.