Czym jest termoizolacja?

Sposobów zabezpieczania dwóch sąsiadujących ze sobą elementów w celu utrudnienia wzajemnego oddziaływania jest wiele. Wyróżnić możemy bowiem między innymi izolacje elektryczne, wodochronne, wiatrochronne, akustyczne, chemoodporne, przeciwdrganiowe oraz termiczne. To właśnie tym ostatnim przyjrzymy się dzisiaj bliżej oraz zapoznamy z jej zastosowaniem.

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej

cienka izolacja termicznaJak łatwo wywnioskować z nazwy, hydroizolacje termiczne mają za zadanie chronić przed niekorzystną wymianą ciepła z otoczeniem. Na rynku istnieje jednak wiele produktów, które stanowią doskonałą termoizolację budynków. Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniego produktu względem powierzchni, w której ma zostać on zastosowany. Wyróżnić możemy bowiem izolację termiczną fundamentów, ścian zewnętrznych oraz powierzchni dachowej. Do izolacji termicznej fundamentów najczęściej wykorzystywane są płyty styropianowe, które umieszczane są pod płytą fundamentową oraz po jej bocznych stronach. W przypadku termoizolacji ścian zewnętrznych produktem wykorzystywane do ocieplenia również są najczęściej płyty styropianowe. Niezwykle ważna jest ich grubość, która w dużym stopni wpływa na stopień izolacji, ale może także przysporzyć wiele problemów. Najczęstszym jest zmniejszenie światła docierającego do wnętrz poprzez zwiększenie wnęk okiennych. Problem ten pojawia się w momencie kiedy płyty styropianowe są zbyt grube. Godna uwagi jest więc cienka izolacja termiczna, która nie tylko sprawi, że wnęki okienne zachowają prawidłową głębokość, ale także zapewnią odpowiednią termoizolację. W przypadku izolacji powierzchni dachu mamy do czynienia z zupełnie innymi produktami. Najczęściej do jej wykonania wykorzystywane są sprężyste maty wykonane z wełny mineralnej. Ich ogromną zaletą jest możliwość łatwego dopasowania względem powierzchni pomiędzy krokwiami.

Głównym zadaniem izolacji termicznej jest zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń oraz zapobieganie stratom energii. Z tego też względu termoizolacji zostają poddane prawie wszystkie elementy konstrukcyjne, szczególnie te o dużych powierzchniach, które mogą być głównym powodem ogromnych strat cieplnych. Termoizolacja przekłada się więc w ogromnym stopniu na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.