Dlaczego warto nawozić truskawki magnezem?

W zeszłym roku posadziłam na swojej działce kilka grządek truskawek. W tamtym sezonie nie miałam zbyt dobrych plonów. Myślałam nawet o tym, żeby w tym roku ich dalej nie uprawiać tylko zdecydować się na inne, trochę mniej wymagające owoce. Sąsiadka z działki obok odwiodła mnie jednak od tego pomysłu. Powiedziała, że powinnam jeszcze spróbować nawożenia magnezem i dopiero jeśli to nie dałoby żadnych efektów zrezygnować z uprawy tych owoców.

Zalety odpowiedniego nawożenia truskawek magnezem

uprawa truskawek - nawożenie magnezemW zasadzie bardzo lubiłam truskawki i chciałam utrzymać moją niewielką plantację, dlatego postanowiłam poszukać więcej informacji na temat nawożenia truskawek w odpowiedni sposób. Zależało mi tylko na tym, aby były to ekologiczne nawozy, ponieważ nie chciałam stosować do swoich truskawek żadnych konserwantów ani sztucznych nawozów. Poszukiwania odpowiednich informacji na ten temat zaczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: uprawa truskawek – nawożenie magnezem, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko udało mi się znaleźć ciekawą i fachową publikację na ten temat. Dowiedziałam się z niej, że nawożenie magnezem należy stosować przede wszystkim w okresie najbardziej intensywnego kwitnienia roślin. Niedobory magnezu w składnikach pokarmowych truskawek, czyli niedobory zawarte w glebie, powodują, że rośliny są nie odporne na warunki atmosferyczne, anomalie pogodowe czy szkodniki chorobotwórcze. Magnez odpowiedzialny jest bowiem, za odpowiedni wzrost owoców i ich trwałość oraz jędrność. Najlepiej jest stosować magnez całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Za jego pomocą wykonuje się opryski, które gwarantują, że rośliny mogą pobierać ten składnik mineralny w dwojaki sposób. Częściowo pobierają one magnez poprzez system korzeniowy, ale o wiele ważniejsze jest pobieranie magnezu w sposób dolistny. Dzięki temu odpowiednia ilość nawozu trafia bezpośrednio do rośliny.

Zdecydowałam się zakupić taki rozpuszczalny w wodzie magnez dla truskawek i zastosować go na swojej działce. Jak się okazało to był bardzo dobry wybór. Od razu zauważyłam różnicę w poprawie stanu roślin i obfitości plonów. Truskawki nie dość, że okazały się smaczniejsze, słodsze i ładniejsze w środku to w dodatku było ich po prostu więcej niż w zeszłym sezonie. Opłaciło się zainwestować w taki preparat.