Dobieramy moc pieca do własnej sauny

Niezbędnym elementem każdej sauny jest piec, ponieważ ogrzewa powietrze w jej wnętrzu, a także kamienie, które po polaniu wodą wytwarzają parę. Tradycyjne sauny były wyposażone w piece opalane drewnem. W takim wypadku musimy mieć jednak osoby przewód dymowy, do którego będziemy odprowadzać spaliny z pieca. Konieczne jest także miejsce do składowania drewna w odpowiedniej ilości.

W jaki sposób dobrać piec do sauny?

moc pieca do saunyZe względu na to, że piece drewniane rozgrzewają się do wyższej temperatury niż elektryczne, muszą być położone w większej odległości od elementów palnych. Jeżeli nie da się zachować bezpiecznego odstępu, konieczne jest użycie dodatkowych osłon niepalnych. W nowych saunach domowych z tego względu coraz częściej wybiera się piece elektryczne. Mają one nieco mniejsze wymiary, są tańsze oraz łatwiej da się je zamontować, niż piece na drewno, ponieważ nie wymagają komina. Znacznie łatwiejsza jest obsługa pieca elektrycznego, a koszt eksploatacji niewielki. Istotnym aspektem jest właściwie dobrana moc pieca do sauny. Powinna być ona dostosowana do kubatury sauny. W przypadku sauny domowej przyjmuje się 1kW na 1 metr sześcienny kubatury. Ściany, które nie są izolowane i kamienie wolniej się nagrzewają, o czym należy pamiętać w przypadku ustalania niezbędnej mocy pieca, jaki powinien znaleźć się w naszej saunie, aby jej działanie było w pełni efektywne.

W przypadku, kiedy w saunie znajdują się spore przeszklone powierzchnie, bądź elementy wystroju są wykonane z kamienia i płytek ceramicznych, to taki piec może być niewystarczający. Warto wtedy zwiększyć rzeczywistą kubaturę kabiny o około 1,5 metra sześciennego. Na rynku dostępne są modele o mocy wynoszącej od 2 do 20kW, większe wymagają trójfazowego przyłącza elektrycznego.