Elektryczny wózek unoszący – czym jest?

Wózki widłowe i ich operatorzy to najważniejszy aspekt każdego magazynu. Jednak wózek widłowy, który dotąd poznaliśmy, uległ licznym zmianom. Postępy w sztucznej inteligencji, robotyce, działalności komputerowej i automatyzacji przyczyniły się do rozwoju wielu rodzajów wózków widłowych. Co to są elektryczne wózki widłowe, które cieszą się dziś największą popularnością? 

Zastosowanie elektrycznych wózków unoszących 

wózki elektryczne unosząceWózek widłowy jest małym pojazdem przemysłowym, wyposażonym w napędzaną, rozwidloną platformę przymocowaną z przodu, którą można podnosić i opuszczać w celu włożenia, podniesienia lub przemieszczenia ładunku. Wózki widłowe zaspokajają potrzeby różnych branż, w tym magazynów i innych dużych obiektów magazynowych. Wózki elektryczne unoszące zasilane są akumulatorem elektrycznym. Niektóre z nich pozwalają operatorom siedzieć podczas jazdy i obsługi maszyny, podczas gdy inne wymagają, aby operator stał. Wózek widłowy jest szeroko wykorzystywany w wielu branżach m.in. do transportu materiałów i towarów. Całkowicie odmieniły one branżę magazynowania i transportu. Wózki widłowe zostały po raz pierwszy wynalezione na początku XX wieku, a dziś stanowią istotną częścią współczesnego świata przemysłowego. Nazwa wózków wynika z budowy maszyny – widłowych zębów, które podnoszą ładunek. Magazyny to najczęstsze miejsce wykorzystania elektrycznych wózków widłowych unoszących. Służą tam głównie do załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych oraz do przewozu towarów. Dostępna jest szeroka gama wózków widłowych, od maszyn obsługiwanych przez pieszego, do ciężkich wózków obsługiwanych przez kierowców. Wózki widłowe różnią się także swoją wielkością. 

Operatorzy wózków widłowych mogą podnosić i opuszczać widły, używać przesuwników bocznych do przenoszenia ładunków i przechylać maszt, aby ładunek nie zsunął się z wideł. Elektryczne wózki widłowe są więc maszynami, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesny świat, w szczególności branże związane z transportem i magazynowaniem towarów.