Gdzie powinna być instalowana brama przeciwpożarowa?

W miejscach, gdzie jednocześnie ma przebywać wiele osób konieczne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Wynika to bezpośrednio z aktów prawnych oraz rozporządzeń, które określają jak mają być chronione poszczególne budynki. Należy tutaj przede wszystkim wymienić wszelkie obiekty użyteczności publicznej, zakłady produkcyjne czy garaże podziemne. Warto wspomnieć, że największym zagrożeniem, które może wystąpić w przestrzeni zamkniętej jest pożar.

Skuteczność zabezpieczeń przeciwpożarowych

bramy rolowane ppożZjawisko to stanowi bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzkiego, a także może powodować bardzo duże straty materialne. Właśnie dlatego w budynkach projektuje się bierne oraz aktywne środki ochrony przeciwpożarowej. Jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń są bramy rolowane ppoż, które pozwalają odgrodzić od siebie dwie strefy pożarowe. Otwieranie i zamykanie bramy odbywa się poprzez napęd, który jest zasilany napięciem 24 V DC. Po otrzymaniu odpowiedniego sygnału centrala pożarowa wyzwala napęd, który zamyka określone skrzydło. Dla bram o większych wymiarach przewidziane jest sterowanie silnikami 230 V lub 400 V AC. Jeśli chodzi o budowę to płaszcz składa się z paneli ognioochronnych. Każdy z nich jest zbudowany z odpowiednio ukształtowanego profilu PCV. Warto wspomnieć, ze niektórzy producenci takich rozwiązań dają możliwość wyboru dowolnego koloru z palety RAL co pozwala dostosować element do przestrzeni, w której ma być zamontowany.

Żywotność takiego rozwiązania jest przeważnie mierzona w cyklach pracy. W większości przypadków jest to około dziesięciu tysięcy cykli otwierania i zamykania. Jak widać na rynku dostępne są już rozwiązania, które pozwalają zapewnić większe bezpieczeństwo w niestandardowych sytuacjach. W ten sposób chronione są osoby przebywające na terenie obiektu. Podczas doboru odpowiednich elementów należy zwrócić przede wszystkim uwagę czy posiadają one wymagane prawnie atesty, certyfikaty oraz dopuszczenia.