Ile kosztują koszulki merynos?

Spacerując po sklepach, nie sposób nie wejść do butików, aby przymierzyć jakieś ładne i niedrogie koszulki. Można się jednak zaskoczyć, kiedy obok taniej odzieży rzędu 20-40 złotych, nagle napotka się koszulkę za 200 czy nawet 400 złotych. Wyglądem przypomina ona tradycyjne ubrania niskiej ceny i gdyby nie ta intrygująca różnica cen, pewnie przeszłoby się obok niej obojętnie. Popełniłoby się wówczas straszliwy błąd. Dlaczego?

Co ma wpływ na cenę ubrań merynos?

merynos koszulkaKoszulki w takiej cenie najpewniej wykonane są z wełny merino, czyli tej pochodzącej od ekskluzywnej rasy owiec, zwanych marynosami. Czy to powód, dla którego warto tak podnosić cenę produktu? Jak najbardziej. Oczywiście nie wszystkie koszulki oscylują w granicach 200-400 złotych. Są też tańsze modele za około 100 złotych, choć gatunkowo różnią się od droższych wariantów. Dlaczego zatem wykonana z merynos koszulka jest taka droga? Głównie ze względu na właściwości produktu. Typowe, tanie koszulki sprzedawane są głównie sezonowo — inne kupi się w okresie letnim, a inne w zimowym. Nie dotyczy to produktów z merino, dlatego że wełna zapewnia odpowiednią termoregulację w cieplejsze dni oraz ogrzewa w chłodniejsze. To naturalny sposób przystosowania się marynosów do życia w trudnych warunkach. Oczywiście rzadko spotyka się ten drogocenny materiał w 100 procentach, bo w takim przypadku koszulka kosztowałaby jeszcze więcej. Wełnę miesza się między innymi z akrylem lub nylonem, które występują w ubraniach w około 20-30 procentach. Są one tańsze, dlatego i koszulka kosztuje mniej, choć jej delikatność, przewiewność i inne właściwości są wtedy znacznie słabsze. Mniejszy wpływ na cenę ma sam design koszulki, a także marka, pod jaką wydawany jest produkt. Warto mieć na uwadze, że koszulka z wełny merino bardzo często przetrwa lata, kiedy zwykłe ubrania nie wytrwają kilku miesięcy.

Z merynosów pozyskuje się wełnę nie tylko do produkcji koszulek. Można z niej zrobić praktycznie każdy element odzieży, w tym bieliznę, buty czy stroje treningowe. Materiały nie będą drażniące, szybko odprowadzają wilgoć, a tym samym można je błyskawicznie wysuszyć po praniu. Należy pamiętać, aby przed zakupem sprawdzić na metce, jaka jest zawartość wełny marynos (lub merino) w kupowanych produktach.