Jadalne grzyby w ogrodzie

Nie da się ukryć, że w naszym kraju bardzo dużym uznaniem wśród kucharzy darzone są grzyby. Stanowią one ważny element wielu potraw, które przygotowujemy. Niektórzy idą na przysłowiową łatwiznę i decydują się na zakup pieczarek w markecie. Niemniej jednak nic nie jest w stanie zastąpić naturalnych grzybów pochodzących z lasu. Obecnie można takie grzyby samodzielnie uprawiać.

Własna uprawa grzybów

efektywna uprawa grzybów leśnychGrzybobranie to dla wielu z nas czas gdy można się zrelaksować i cieszyć świeżym powietrzem. Trzeba jednak zauważyć, że coraz częściej słyszy się o tym, że w polskich lasach jest trudniej o grzyby niż kiedyś. Wiązać się to może w dużym stopniu z tym, że bardzo często prowadzone są wycinki, które sprawiają że dochodzi do niszczenia grzybni. Jeśli w naszym najbliższym sąsiedztwie nie ma lasów to możemy zdecydować się na prowadzenie uprawy grzybów we własnym ogrodzie. Efektywna uprawa grzybów leśnych w ogrodzie możliwa jest dzięki specjalnym szczepionkom mikoryzowym. Grzybnia grzybów leśnych musi być jednak umieszczona w odpowiednim miejscu. Bardzo często takim miejscem jest ściółka pod drzewami jakie w naszym ogrodzie rosną. Należy liczyć się również z tym, że grzybnia narażana może być na uszkodzenia. W związku z tym musimy bardzo dokładnie przemyśleć gdzie warto by było taką grzybnię umiejscowić. Pamiętajmy o tym, że niektóre gatunki grzybów nie przepadają za zbyt dużym nasłonecznieniem. Przykładem może być tutaj chociażby borowik szlachetny, który bardzo łatwo może ulegać zeschnięciu jeśli będziemy wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Grzybnia borowika szlachetnego powinna być umiejscowiona w miejscu o optymalnym nasłonecznieniu oraz odpowiedniej wilgotności. Mówi się, że grzyby uwielbiają wilgoć. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że co za dużo to nie zdrowo. Musimy więc zachowywać umiar co do podlewania naszej grzybni w ogródku.

Ogólnie rzecz biorąc uprawianie grzybów leśnych w ogródku jest obecnie możliwe i często praktykowane. Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupieniem szczepionek mikoryzowych pozwalających na tworzenie się grzybni to warto odwiedzić odpowiednie sklepy. Od jakiegoś czasu takie szczepionki dostępne są nawet w marketach ogrodniczych. Najłatwiej jednak zakupić je możemy w sklepach internetowych.