Jak odpowiednio dopasować kask jeździecki?

Niegdyś w szeroko pojętym jeździectwie głowę jeźdźca chronił tak zwany toczek. Materiał, z którego wykonywany był ten przedmiot, najczęściej nie pękał przy upadku, przez co mógł skutkować mocniejszym urazem głowy niż przy jeździe w kasku. Obecnie nie posiada atestów i jest zabroniony przez Polski Związek Jeździecki. Zdecydowanie lepszym wyborem do ochrony głowy jest kask jeździecki. Jak go wybrać?

Odpowiedni dobór kasku jeździeckiego

komfortowe kaski jeździeckieNajłatwiejszym wyborem byłoby przymierzenie kilku kasków w sklepie jeździeckim i wybranie tego, który jest odpowiednio dopasowany. Inną możliwością jest skorzystanie ze sklepu internetowego, a warto pamiętać, że klient ma prawo zwrotu towaru bez podania przyczyny. Najważniejsze jest kupienie kasku z atestami i w żadnym wypadku używanego, ponieważ tylko nowe gwarantują pełną ochronę głowy w jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Powód jest prosty – nigdy nie wiadomo czy poprzedni właściciel nie miał już jakiegoś wypadku w tym kasku, a co za tym idzie jego struktura może być już przez to osłabiona. Istnieją również tak zwane mikropęknięcia, które tworzą się nawet po upuszczeniach kasku. Warto pamiętać, że do odpowiedniego dopasowania elementu ochronnego dobrym rozwiązaniem może okazać się wymierzenie głowy miarą krawiecką lub zwykłym sznurkiem. Aby pomiar był odpowiedni, miara lub sznurek powinny być odpowiednio naciągnięte i przebiegać przez czoło oraz potylicę. Należy pamiętać, że kask powinien odpowiednio przylegać do głowy i nie powinno kupować się większego ochraniacza ze względu na komfort. Opcje dla dzieci posiadają bardzo często możliwość regulacji, dzięki czemu uniknie się regularnego kupowania kasku. Niektórzy wspominają i narzekają, że kaski psują fryzurę i ją kołtunią, przez co do niczego się nie nadają. Jeśli taka sytuacja występuje, może okazać się, że… kask został źle dobrany! Bezpieczne i komfortowe kaski jeździeckie powinny przylegać odpowiednio do głowy nawet bez zapięcia go. Jeśli włosy się przetłuszczają, jest to znak, że część ochronna posiada słabą wentylację.

Kaski ochronne są najważniejszymi częściami ochronnymi podczas jeździectwa. Nieodpowiednie zabezpieczenie i zły dobór tego elementu może skutkować w najgorszych przypadkach poważnymi obrażeniami. Wiele osób źle dobiera kaski, a tym samym bardzo ryzykują. Odpowiednio dobrany element zabezpieczający głowę powinien dokładnie przylegać do głowy i zapewniać tym samym jej bezpieczeństwo.