Jak używamy sondy hydrostatycznej

Hydrostatyczny czujnik poziomu jest formą sondy poziomu, która jest używana szczególnie do monitorowania poziomu poprzez pomiar ciśnienia hydrostatycznego w praktycznie statycznej cieczy na wcześniej ustalonym poziomie zanurzenia. Jest zanurzalnym przetwornikiem ciśnienia, który ma membranę ciśnieniową. Wewnętrzna stronia membrany jest odpowietrzana do ciśnienia atmosferycznego. Strona zewnętrzna mierzy ciśnienie statyczne cieczy w przetworniku.

Sonda z hydrostatycznym czujnikiem poziomu

sondy hydrostatyczneProstota zastosowania hydrostatycznego czujnika poziomu sprawia, że ​​jest to instrument wyboru wszędzie tam, gdzie ma być mierzony poziom, bez względu na to, czy w wentylowanym zbiorniku, statku, jeziorze, rzece czy zbiorniku. W większości przypadków sondy hydrostatyczne sa zawieszane na kablu do pożądanego poziomu pomiaru lub po prostu zanurzone i pozostawiona na dnie zasobu. Nie ma znaczenia, jaka jest konstrukcja zbiornika, niecki lub naturalna geometria, czy ma jakieś przeszkody, występy lub skomplikowany kształt. Hydrostatyczny czujnik poziomu zawsze mierzy ciśnienie cieczy, na którą nie mają wpływu takie zakłócenia. Konstrukcje sond te pozwalają na bardzo proste odłączenie sondy i kabla, bez użycia narzędzi. Ponieważ hydrostatyczny czujnik poziomu jest zwykle czujnikiem ciśnienia manometrycznego, automatycznie kompensuje zmiany ciśnienia atmosferycznego, więc zmierzone ciśnienie reprezentuje tylko ciśnienie cieczy spowodowane ciężarem właściwym cieczy i odległością w pionie od powierzchni. Dlatego hydrostatyczny czujnik poziomu dokładnie mierzy poziom cieczy, obliczając powstala odległość od punktu pomiarowego do poziomu powierzchni na podstawie zmierzonego ciśnienia. To ciśnienie statyczne jest zasadniczo spowodowane ciężarem płynu na górze przetwornika i jest wykorzystywane do obliczania poziomu badanej przez Nas cieczy.

Czujnik poziomu hydrostatycznego można skalibrować w metrach słupa wody, aby uwzględnić grawitację standardową lub miejscową. W przypadku bardzo wysokiego poziomu dokładności monitorowania często można również rozważyć temperaturę medium, aby uwzględnić wpływ temperatury na ciężar właściwy. Hydrostatyczny czujnik poziomu to specjalistyczny czujnik do monitorowania poziomu, najczęściej stosowany w przemyśle wodno-ściekowym. Jest prosty w obsłudze oraz niezawodny i dokładny pomiarowo.