Jak wygląda montaż gzymsów?

Od kilku ostatnich lat widoczne stają się zmiany w podejściu do wykańczania elewacji. Obecnie nie maluje się ich na jednolity kolor, a raczej stara się podzielić ściany domu na sekcje i wyróżnić takie elementy jak okna i drzwi. Pomóc w tym mogą elementy sztukaterii zewnętrznej.

Zalety gzymsów elewacyjnych

gzymsy elewacyjneObecnie zmieniło się podejście do sposobów wykończenia elewacji budynków mieszkalnych. Stosowane są coraz częściej sposoby takie jak sztukateria, które pozwalają na wyróżnienie poszczególnych elementów fasady budynków. Przykładem szczególnie często używanych elementów sztukaterii są gzymsy elewacyjne które zdobywają coraz większa popularność. Podobne rozwiązania były stosowane już wiele wieków wcześniej, ale zmienił się sposób wykonania gzymsów. Kiedyś były wykuwane one bezpośrednio w ścianie co sprawiało, ze ich wykonanie zajmowała nawet kilka lat. Obecnie używane gzymsy to zupełnie oddzielne elementy elewacyjne, najczęściej wykonane z gipsu lub stiuku. Dzięki temu jednak że są wykonane z takich materiałów, po ich pomalowaniu na kolor ściany można uzyskać podobny efekt, jakby były one integralną częścią fasady budynku. Popularne jest również malowanie gzymsów na biały kolor lub pozostawienie ich w kolorze naturalnym. Jak wykorzystywać gzymsy? Przede wszystkim należy podkreślić, że ich zamontowaniem w wybranych miejscach możemy zająć się samodzielnie, gdyż do tego będzie potrzebny jedynie klej do gipsu. Jest to również możliwe dzięki temu, że elementy te są bardzo lekkie. Gzymsy należy montować w takich miejscach, które podkreślą najważniejsze elementy fasady budynku. Mowa tu miedzy innymi o oknach czy drzwiach, ale stosuje się je również w innych miejscach, aby przełamać jednolitość fasady danego budynku. Jak w przypadku każdych ozdób, również stosując gzymsy najważniejsze jest zachowanie umiaru. Gzymsy elewacyjne, jako elementy sztukaterii zewnętrznej, są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, wiec nie powinny tracić swojej urody wraz z upływem czasu.

Obecnie więcej uwagi niż wcześniej poświęcamy na przyozdobienie fasady naszego domu. Niegdyś zależało nam na jak najbardziej schludnym wyglądzie, teraz ważne jest, aby nasz dom wyróżniał się pośród innych. Pomóc w tym mogą elementy wchodzące w skład sztukaterii zewnętrznej.