Jak wzmocnić konstrukcje dachu?

Dach ejst bardzo ważnym elementem każdego budynku. To właśnie on chroni wnętrze danego obiektu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego tak ważne jest, by konstrukcja dachu była oparta o możliwie jak najsolidniejszy stelaż.

Czym jest więźba dachowa?

więźba dachowa z podkarpaciaWszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w konstrukcji całego budynku odgrywa dach. To właśnie on chroni wnętrze danego obiektu przed przenikaniem różnego rodzaju,  niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Dlatego też tak ważne jest, by dach był oparty o solidny stelaż, taki jak więźba dachowa z Podkarpacia. Więźba to nic innego, jak specjalny stelaż dachu wykonany z odpowiedniego drewna konstrukcyjnego. W obecnych czasach, jest to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj stelażu, pośród wszystkich  obecnie dostępnych. Wynika to z faktu, że jest bardzo lekki, a jednocześnie stanowi bardzo silne oparcie dla konstrukcji dachu. Różni go to od stelaży metalowych, które sa bardzo ciężkie. Dzięki wykonaniu z drewna konstrukcyjnego, które jest bardzo sprężyste, więźba jest stanie znosić nawet bardzo duże podmuchy wiatru. Dużą zaleta więźby jest fakt, ze nadaje się ona jako rusztowanie do niemal każdego rodzaju dachu, niezależnie od jego kształtu, stopnia nachylenia, czy też rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego. W przypadku budynków prywatnych, po więźbę sięga się w przeważającej liczbie przypadków. Warto wspomnieć o tym, że Polska należy do jednych z największych wytwórców tego rodzaju stelaży dachowych. Wszystko dlatego, że to właśnie w naszym kraju produkuje się duże ilości drewna konstrukcyjnego, z którego przecież więźba jest produkowana. Oczywiście jednak, aby stelaż ten prawidłowo spełniał swoje funkcje, musi posiadać pewno cechy. Przede wszystkim rodzaj więźby, to znaczy drewna, z którego została wykonana, powinien być dostoswany do typu pokrycia dachowego. Im pokrycie cięższe, tym większe obciążenia powinna być w stanie znosić dana więźba.

Dach jest niewątpliwie najważniejszym elementem każdego budynku. Dlatego właśnie tak ważne jest, by był oparty o jak najsolidniejszy stelaż. Dzięki temu bowiem, dany dach będzie w stanie bardzo solidnie opierać się nawet bardzo mocnej wichurze i w pełni chronic budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.