Jakie szkodniki kukurydzy występują w Polsce?

Kiedy chcemy zająć się uprawą roślin na większa skalę, musimy na początku przemyśleć kilka rzeczy. Z jednej strony, bardzo ważne jest zainwestowanie pieniędzy w odpowiedniej jakości sprzęt. Z drugiej, warto zastanowić się nad zagrożeniami związanymi z uprawą. Mogą to być zarówno zjawiska atmosferyczne, jak i występujące owady, które mogą zniszczyć dużą część plonów.

Rodzaje szkodników w uprawie kukurydzy

szkodniki kukurydzyKażdy rolnik wie doskonale, jak ważne jest zabezpieczenie pola. Niezależnie od miejsca występowania, istnieje wiele rodzajów zagrożeń, które trzeba odpowiednio wcześniej przewidzieć. W naszym kraju występują różne szkodniki kukurydzy. Jednym z nich jest stonka, która rozwija się w glebie raz w roku. To bardzo groźny szkodnik, bo w krótkim czasie jest w stanie spowodować poważne szkody w uprawach. Pierwsze dojrzałe chrząszcze zaczynają siać spustoszenie w okolicach czerwca. To właśnie wtedy należy przeprowadzić profilaktyczne badanie upraw, by odpowiednio wcześnie zdiagnozować występowanie problemu. W tym przypadku, groźne dla upraw są zarówno lary żerujące na korzeniach kukurydzy, jak i dorosłe osobniki żywiące się liśćmi. Jednak najczęściej występującym szkodnikiem w krajowych uprawach jest omacnica prosowianka. Ten niegroźnie wyglądający owad potrafi zniszczyć całą uprawę. Jest bardzo trudny do zwalczania, bo nie każdy środek chemiczny potrafi poradzić sobie z dużą ilością larw. Najwięcej kłopoty sprawiają owady wylęgające się na początku lipca.

Kukurydza jest wtedy bardzo wysoka i chemia nie jest w stanie dotrzeć do gleby w wystarczającej ilości. Istnieje jednak bardzo wiele środków prewencyjnych. Opierają się one na działaniu długofalowym, które nie szkodzi warunkom glebowym. Kluczowe jest jednak szybkie zdiagnozowanie problemu, dlatego dobrze przez zasiewem skontaktować się z lokalnymi rolnikami i wypytać o różne rodzaje zagrożeń.