Laboratoria badające kleszcze

 

Często nam się wydaje, że udając się do naszych lasów jesteśmy tam w pełni bezpieczni. Nie da się nie zauważyć, że nie żyją u nas groźne pantery czy tygrysy. Jednak istnieją pewne małe pajęczaki, które mogą stanowić dla nas naprawdę spore zagrożenie. Mowa tutaj oczywiście o kleszczach. Te organizmy żywią się krwią ssaków i tylko czekają na to aż jakiś osobnik znajdzie się w ich otoczeniu. Problemem jest to, że kleszcze są w stanie przenosić groźne choroby.

Badanie w kierunku boreliozy

badanie na boreliozę cenaKleszcze najczęściej przesiadują na liściach drzew i krzewów. Można znaleźć je również wśród wysokich traw a nawet w przydomowych ogródkach. Ostatnimi czasy słyszy się również bardzo często o tym, że kleszcze zamieszkują miejskie parki. Samo ugryzienie kleszcza raczej nie stanowi jakiegoś poważnego problemu. Problematyczne jest to, że następstwem ugryzienia kleszcza może być zachorowanie na pewne groźne choroby. Jako jedną z najbardziej groźnych wyróżnić tutaj można boreliozę. Niekiedy choroba ta zwana jest także chorobą z Lyme. Od jakiegoś czasu dostępne są jednak metody pozwalające na bardzo szybkie przebadanie kleszcza pod kątem tego czy był on nosicielem boreliozy. Jeśli chodzi o takie badanie na boreliozę-dobra cena jest w tym wypadku zależna od obranej metody badawczej. Jeśli zależy nam na bardzo szybkim poznaniu wyniku to należy liczyć się z tym, że za takie badania trzeba będzie nieco więcej zapłacić. Skoro już mowa na tematy finansowe to warto też podkreślić fakt, że badanie kleszczy nie jest refundowane i wykonuje się takie badania w prywatnych laboratoriach. Obecnie łatwo znaleźć je można w wielu większych miastach. Borelioza jest chorobą, która atakuje układ nerwowy. W związku z tym bardzo istotne jest by szybko zacząć działać. Im szybciej uda nam się dowiedzieć czy atakujący nas kleszcz był nosicielem boreliozy tym szybciej będzie można działać by się z boreliozy wyleczyć.

Po ugryzieniu przez kleszcza należy zachować szczególną ostrożność przy jego wyjmowaniu z naszego ciała. Nie należy się w takim wypadku spieszyć by nie doszło do rozerwania kleszcza. Wówczas konieczna może okazać się wizyta w szpitalu. Jeśli kleszcza wyjmiemy to należy zabezpieczyć go w odpowiedni sposób oraz dostarczyć do najbliższego laboratorium, w którym kleszcz zostanie przebadany.