Metoda leczenia elektrodami tens ems

Wiele osób cierpiących na ból szuka ukojenia różnymi sposobami. Zwiedzając gabinety lekarskie, zażywając leki próbują zmniejszyć swoje cierpienia. Jednym z ciekawych sposobów, w którym pacjenci mogą szukać ukojenia jest elektrostymulacja TENS oraz EMS, w których używa się elektrod.

Sposób użycia elektrod

elektrody tens emsPierwsza metoda należy do klinicznie sprawdzonych, nieinwazyjnych i niefarmokologicznych terapii przeciwbólowych. Jest elektrostymulacja prądami na miejsca, w których pacjent odczuwa ból. Z kolei EMS działa na podobnej zasadzie – poprzez prąd elektryczny działa na mięśnie, dzięki czemu je wzmacnia, przywraca funkcje i zapobiega zanikowi, a także zapobiega zakrzepicy poprzez zwiększenia krążenia krwi. Aby mogły zacząć pomagać, konieczne do zabiegów są elektrody tens ems, które przylepiane są do skóry, w miejscu urazowym bądź przy przyczepach mięśni. Urządzenia te są samoprzylepne, zbudowane są z warstwy węglowej oraz delikatnych mikroprzewodów tworzących system, które dostarczają impulsy elektryczne. Prowadzący rehabilitację musi tak dostosowywać siłę ich działania, aby nie sprawiać choremu większego cierpienia. Zgodnie z zawartymi instrukcjami, na początku trzeba zwrócić uwagę na higienę osobistą gdyż samoprzylepne elektrody, które są wielokrotnego użytku, mogą być używane tylko przez jedną osobę. Chodzi o zminimalizowanie zagrożenia zainfekowania tych urządzeń chorobotwórczymi mikroorganizmami. Po spełnieniu tego obowiązku można przystąpić do przyklejenia elektrod. Umieszczane są one parami, ponieważ w ten sposób połączone są przewodami. Należy mieć pewność, że elektrody są w dobrym stanie i zagwarantują dobrą przyczepność, a skóra chorego czysta i sucha. Powinno się również miejsce przylepienia otrzeć płynem odkażającym żeby mieć pewność niespowodowania jakiś urazów naskórka. Po naklejeniu elektrod dopiero wtedy przystępujemy do podłączenia przewodów, których szpilkowe wtyczki doprowadzają prąd. Po kuracji należy je delikatnie odkleić od ciała, jednak pamiętając żeby nie ciągnąć za przewody, które wychodzą z nalepki. Następnie trzeba je schować w szczelnym, plastikowym woreczku aby zachowały swoje właściwości.

Zabieg ten nie jest skomplikowany i w przypadku posiadania odpowiedniego sprzętu może być wykonywany w domu bez obecności lekarza czy rehabilitanta. Trzeba jednak pamiętać o kilku wyżej wymienionych zasadach. Być może metody te zmniejszą ból, także ten przewlekły.