Najnowocześniejsze instalacje fotowoltaiczne

Zasilanie fotowoltaiczne z roku na rok staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł prądu. Urządzenia prądotwórcze są bowiem nie tylko coraz wydajniejsze, ale również cały czas ekologiczne, więc mogą służyć zarówno jako główne źródło zasilania budynków, jak i uzupełnienie zewnętrznego źródła prądu.

Nowoczesna elektrownia słoneczna

elektrownie słoneczneWłaściciele przydomowych posesji coraz częściej decydują się również na tworzenie przydomowych elektrowni, zasilających całe domy wielopiętrowe. Nawet niewielkie elektrownie słoneczne, złożone z kilkunastu paneli o wysokiej jakości mogą w znacznym stopniu obniżyć koszty prądu elektrycznego, a większe instalacje umożliwiają całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw prądu. Obecnie wykorzystywane panele słoneczne są bowiem na tyle skuteczne, iż działają dobrze nawet w warunkach słabego nasłonecznienia czy znacznego zachmurzenia, umożliwiając ciągłe uzupełnianie zapasów energii elektrycznej w magazynach. Działanie i efektywność elektrowni słonecznych zależna jest jednak w dużej części od rodzaju i jakości magazynów energii, gdyż nawet najwydajniejsze kolektory czy panele słoneczne nie będą w stanie osiągnąć optymalnego poziomu pracy jeśli akumulatory służące do magazynowania prądu nie będą wystarczająco pojemne, lub też nie będą miały wystarczającej jakości. Do dużych instalacji polecane są więc magazyny wysokopojemnościowe, o zmniejszonym poziomie utraty energii.

Elektrownie słoneczne są również coraz częściej tworzone przy osiedlach z dala od centrum miast, gdzie stają się głównym zasilaniem całego przyległego terenu. Instalacje te są budowane najczęściej z inicjatywy samych mieszkańców, i pozwalają na zrezygnowanie z niepewnych źródeł zasilania, często zawodzących w miejscach oddalonych od obiektów przekaźnikowych.