nawóz wapniowy

Nawozy wapniowe w miarę szybko uwalniają wapień do gleby. Po zastosowaniu staje się on bardzo szybko dostępny dla roślin. Gdy nie przeprowadzamy tego zabiegu regularnie grozi to zakwaszeniem gleby. Najważniejszą cechą nawozów wapniowych jest aktywność chemiczna wapnia. Jest to właściwość pożądana przez rolników. Stosując go należy wziąć pod uwagę czas potrzebny do jego rozpuszczenia i uzyskania efektu odkwaszenia gleby.

Zastosowanie nawozu wapniowego

nawóz wapniowyŚrodki wapniujące dzieli się z reguły na dwie grupy. Nawozy tlenkowe, które zawierają wapń w postaci tlenkowej CaO, oraz węglanowe, które zawierają go w postaci węglanowej CaCO3. Nawóz wapniowy tlenkowy nadaje się na gleby średnie i ciężkie. Jego zastosowanie w krótkim czasie zmienia kwasowość gleby. Stosując ten rodzaj nawozu trzeba uważać żeby nie doprowadzić do zjawiska jakim jest prze wapnowanie gleb. Poprawia on strukturę gruzełkowatą gleby, na której został użyty. Dzięki temu zyskujemy poprawę stosunków powietrzna-wodnych. Nie powinno się go stosować na glebach lekkich. Występuje on w wygodnej formie niepylącego granulatu co ułatwia jego rozrzucenie na pole. Nawozy wapniowe węglanowe, jakimi jest kreda i wapniak mielony, łagodniej zmieniają odczyn gleby i dlatego nadają się na gleby lekki charakteryzujące się słabą zdolnością buforową. W celu utrzymania optymalnego odczynu pH można je również stosować na glebach ciężkich. Kreda jest najszybciej działającym rodzajem nawozu węglanowego. Na gleby o bardzo niskiej zawartości magnezu zaleca się stosować nawozy wapniowo-magnezowe. Wybór w głównej mierze zależy od tego na jakich glebach chcemy taki nawóz zastosować. Powinniśmy regulować odczyn pH gleby przy pomocy wapnia co 3 do 5 lat. Podzielone są one również ze względu na klasy. Ta informacja musi znaleźć się na opakowaniu.

Decydując się na kupno nawozu wapniowego powinniśmy mieć na względzie sposób jego aplikacji oraz rodzaj jaki chcemy zastosować. Nawóz ten powinno się dobierać indywidualnie w zależności od rodzaju gleby. Trzeba uważać żeby jednorazowo nie użyć zbyt wysokiej dawki, zwłaszcza w przypadku stosowania nawozu wapniowego tlenowego. Działanie wapna tlenkowego jest widoczne natychmiast, natomiast wapna węglanowego od razu lub w 2-3 roku po jego zastosowaniu.