Ochrona psa przed kleszczami

Po okresie zimowym z niecierpliwością oczekujemy cieplejszych dni, aby móc rozkoszować się długim spacerem z psem w letnim słońcu. Niestety ocieplenie I zwiększenie wilgotności powietrza oznacza pojawienie się nieproszonych pasożytów, które mogą zrobić dużych szkód w organizmie naszego pupila.

Jak chronić naszego psa przed kleszczami?

ochrona przeciwko kleszczom dla psówAktywność kleszczy przypada na okres od marca do października. Jest to długi okres, w którym zarówno my jak i nasi czworonożni podopieczni narażeni są na ich atak. Ciepła I wilgotna zima może być czynnikiem, który wydłuży jeszcze bardziej ten okres, ponieważ mniej osobników wtedy ginie, a ich populacja gwałtownie rośnie. Ich każde ukąszenie może powodować poważne problemy zdrowotne przez choroby od kleszczowe. Na rynku istnieje cała gama produktów, które pozwalają nam skutecznie zabezpieczyć naszych podopiecznych. Żeby dobrać odpowiedni preparat musimy uwzględnić wielkość i wiek psa, ale również rodzaj jego sierści. Dużą zaletą takich preparatów jest to, że działają także na inne pasożyty. Obroże są najchętniej nabywane z powodu prostoty ich używania. Zabezpieczają psa zarówno przed pchłami jak i kleszczami. Substancje czynne, które są nanoszone, uwalniają się w sposób ciągły, w niewielkich dawkach. Nie przenikają one do narządów wewnętrznych psów. Kupując taką obroże zwracajmy uwagę na długość jej działania oraz na to czy jest wodoodporna. Ochrona przeciwko kleszczom dla psów zaczyna działać dopiero po upływie dwóch dni. Warunkiem jej działania jest kontakt obroży ze skórą, dlatego nie może być zbyt luźno zapięta. W przypadku psów, które mają bardzo gęstą i obfitą sierść sprawdzą się preparaty typu spot-on. Krople aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierzęcia zaczynając od nasady szyi, a kończąc przy ognie. Substancje czynne poprzez mieszki włosowe są uwalniane na naskórek zwierzęcia. W teorii substancje te mogą dostać się do krwiobiegu, ale w niewielkich ilościach i są bardzo szybko wydalane z organizmu. Zazwyczaj w przypadku tych preparatów należy poczekać z kąpielą psa w okresie dwóch dni, aby środek mógł zadziałać. Od niedawna również swoją popularność zdobywają tabletki przeciw kleszczom i innym pasożytom. Są one podawane doustnie i można je zakupić jedynie u weterynarza. Można je zastosować u psów, które mają problemy skórne, przez co nie mogą stosować innych rodzai produktów. W zależności od rodzaju tabletki działają one od 1 do 3 miesięcy, a niekiedy producent podaje okres działania do 6 miesięcy. Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym z dużym ogrodem, a nasz pies spędza dużo czasu na dworze to możemy dodatkowo nasadzić rośliny, które odstraszają kleszcze. Jest to wrotycz, kocimiętka i tatarak.

Problemu kleszczy nie wolno ignorować. Wiele z nich jest nosicielami groźnych chorób od kleszczowych. Ich leczenie jest długotrwałe i bardzo obciążające organizm zwierzaka. Późno zdiagnozowane może nawet doprowadzić do jego śmierci. Jeżeli nie mamy pewności, który z preparatów będzie najlepszy dla naszego psa możemy poradzić się lekarza weterynarii, który odpowiednio dostosuje go do wieku, wielkości i rodzaju sierści.