Ogrzewanie przy pomocy promienników

Wbrew pozorom ogrzewanie na podczerwień, może się okazać doskonałą alternatywą dla ogrzewania węglem czy gazem. Warto jednak mieć świadomość, w jaki sposób działa ogrzewanie podczerwienią, jaki jest jego koszt, wady oraz zalety. W ten sposób szybciej zdecydujemy się, czy warto je zastosować we własnym domu.

Wykorzystujemy promienniki do ogrzewania

promienniki ogrzewanieEkologiczne oraz zdrowe podejście do życia zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Jest to istotne, zwłaszcza z powodu zwiększającego się poziomu smogu czy katastrof klimatycznych. Jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii jest bez wątpienia to, w jaki sposób w zimniejsze miesiące ogrzewamy własne nieruchomości. Czarny dym z kominów sprawia, iż wyjście na spacer jest niemożliwe. Jedną z alternatyw jest  ogrzewanie na podczerwień. Jeżeli interesują nas promienniki ogrzewanie może być bardziej korzystne i zdrowsze. Inżynierowie, którzy stworzyli promiennik podczerwieni, wykorzystali właściwość odczuwania ciepła w słoneczne dni. To podczerwień odpowiada za to, iż temperatura w sposób równomierny rozchodzi się po wnętrzu, w odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego. Dodatkowo ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa powietrza, a jedynie znajdujące się przedmioty i ludzi. Jest więc to idealne rozwiązanie dla alergików, gdyż podczerwień nie wysusza powietrza i nie pobudza cząsteczek kurzu. Istnieją trzy rodzaje ogrzewania, ze względu na długość fali. Na dużych przestrzeniach sprawdzają się fale krótkie IR-A, natomiast fala długa IR-C sprawdzi się do ogrzania domu czy biura. Takie ogrzewanie sprawdzi się zarówno jako ogrzewanie podstawowe i jedyne w danym obiekcie, jak również jako ogrzewanie dodatkowe, wykorzystywane zwłaszcza w przypadku znacznych spadków temperatur. W tej kwestii występuje znaczna dowolność, dlatego promienniki nie wykluczają stosowania innych form ogrzewania danego obiektu.

Podsumowując, ogrzewanie promiennikami wydaje się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form ogrzewania nieruchomości. Znaczenie ma w szczególności to, aby dobrać rodzaj ogrzewania do rodzaju obiektu. W niewielkich przestrzeniach powinny być stosowane fale długie, które nie emitują światła szkodliwego dla oczu. Może być to zarówno forma ogrzewania podstawowego, jak i uzupełniającego do domu czy innego obiektu.