Pokój studencki idealnym miejscem na nocleg

Wybierając studia bardzo wielu z nas zastanawia się i poszukuje miejsca, gdzie mógłby się na ten czas zatrzymać i przenocować. Dobrym rozwiązaniem są nie tylko wynajmowane pokoje, ale również bursy, internaty czy akademiki. Jak wygląda mieszkanie w akademiku? Co najbardziej przyda się w pokoju?

Wyjątkowy pokój dla studenta 

studencki pokój przy umkDomy studenckie to wygodny sposób na niedrogie życie podczas studiów w innym mieście. Mieszkanie w akademiku chwalą tysiące studentów, dla których jest to wręcz obowiązkowy element przygody na uniwersytecie. Jednakże życie w akademiku to nie tylko głośne świętowanie na korytarzach. To przecież procedury i dokumenty, regulaminy i zasady oraz kompromisy i wyrzeczenia. Do mieszkania w akademiku trzeba się przygotować. Jeśli interesuje nas studencki pokój przy umk to wspaniały pomysł, ponieważ to idealne miejsce do integracji studenckiej w postaci imprez i – dla wielu esencja studenckiego życia.  Doskonałe  warunki do nauki i odpoczynku po ciężkim i długim dniu na uczelni . Życie w akademiku to przede wszystkim wygodne rozwiązanie dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych. Cena za miejsce pokoju w domu studenckim jest znacznie niższa niż koszty najmu mieszkania. Dodatkowo przez cały czas mieszkania w akademiku opłata jest stała i obejmuje wszystkie media. Podstawowym kryterium przy rozdzielaniu miejsc do pokoi studenckich są podobne w całym kraju. Pierwszeństwo w uzyskaniu mieszkania mają osoby które mieszkają daleko od uczelni, są w złej sytuacji finansowej, w trudnej sytuacji życiowej np. sieroctwo czy niepełnosprawność, studiujące w trybie stacjonarnym, posiadające małżonka w tym samym akademiku. Dodatkowo, jeśli kontynuujesz naukę na studiach, a chcesz się do akademika, pod uwagę będą brane takie kryteria jak: zaliczenie studiów w regulaminowym terminie, średnia ocen, działalność na rzecz uczelni. Nie oznacza to oczywiście, że nie masz co liczyć na miejsce w domu studenckim , jeśli nie spełniasz kryterium. Wszystko zależy od ilości chętnych. Pokój możesz dostać również wtedy, gdy studiujesz na innej uczelni niż ta, do której należysz. Zakwaterowanie w akademiku może trochę zająć, gdyż najprawdopodobniej ustawi się tam długa kolejka nowych mieszkańców. Podczas zakwaterowania dostaniesz kartę mieszkańca, kilka oświadczeń do wypełnieni oraz spis wyposażenia pokoju który zostanie przydzielony. W domach studenckich znajdują się przeważnie pokoje 1- 2- i 3- osobowe o powierzchni ok 12 – 20 m2. Ich wyposażenie obejmuje łóżka i pościel, biurka z lampkami oraz półki i szafki na rzeczy osobiste. W pokojach jest dostęp do Internetu. Często znajdują się w nich również lodówki choć nie są regułą. Do segmentów pokojowych często przydzielone są łazienki z umywalkami i prysznicami.

W większości domów studencki osoby z zewnątrz mogą przebywać w budynku najpóźniej do godziny 22.00. Należy pamiętać, że pracownicy domów studenckich chodzą po pokojach , by uciszać studentów. Warto jednak zachowywać się przyzwoicie nie urządzać głośnych imprez na korytarzach i zapewnić spokój osobom, które zamiast studenckich hulanek wybierają sumienną naukę.