Polecane opakowania do żywności

Większość produktów, które kupujemy są zapakowane, gdyż to zabezpiecza je przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. To bardzo ważny element, gdyż w trakcie transportu wiele produktów mogłoby się rozsypać, wylać czy też rozpaść. Z tego względu bardzo często producenci stosują różnego rodzaju opakowania wykonane z kartonu, papieru, folii czy też plastiku.

Ile kosztuje opakowanie jednorazowe?

opakowania w małopolsceW gastronomii nie od dziś są stosowane jednorazowe pojemniki, ponieważ są one konieczne do wydanie posiłków na wynos. Jest to bardzo popularna usługa, gdyż pozwala spożywać swoje ulubione potrawy w dowolnym miejscu. Możemy zjeść na miejscu w zastawie stołowej lub poprosić o zapakowanie na wynos do specjalnych jednorazowych pojemników. Najczęściej są wykonane z plastiku lub styropianu. Jednakże restauratorzy częściej wybierają plastikowe niż ze styropianu, gdyż można je wyprodukować z surowców pochodzących z recyklingu, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne. W kwestii ceny, to zdecydowanie przodują opakowania z plastiku, gdyż przy hurtowym zakupie, cena jednostkowa może wynosić nawet kilkadziesiąt groszy. Przeróżne opakowania w Małopolsce można kupić w kilku dużych hurtowniach, które w swojej ofercie mają pojemniki plastikowe tekturowe, papierowe, foliowe czy też z ekologiczne z trzciny cukrowej. Ze względu na niską cenę i duża dostępność, plastikowe opakowania są najczęściej wybierane. W takich opakowaniach można kupić warzywa, owoce, wypieki czy też wędliny oraz nabiał porcjowany. Jednorazowe opakowania są dość cienkie, gdyż ich wytrzymałość jest wyliczona na krótki czas użytkowania. Jeżeli kupujemy jakiś produkt zapakowany już w takie opakowanie, to najczęściej jego cena jest już wliczona w wartość produktu. Wyjątkiem mogą być gastronomie, które doliczają niewielka opłatę za zakup dania na wynos czy z dowozem do domu.

Jezeli chodzi o wygląd opakowań, to jest on ściśle związany z materiałem, z jakiego są wykonane. Na przykład plastikowe przeważnie są przeźroczyste, ale mogą też być czarne czy białe. Wybór opakowania powinien być dostosowany do przeznaczenia, czyli tego, co będzie w nich przechowywane. Przeważnie do żywności są wykorzystywane przeźroczyste opakowania, dzięki czemu dobrze widać zawartość, co jest niezbędne w handlu.