Porodówka dla lochy – dlaczego jest ważna?

 

Wydawać by się mogło, że to w jakich warunkach przychodzą na świat prosięta nie ma znaczenia. Jednak wcale tak nie jest. Kwestie te reguluje nawet odpowiednia ustawa, która jasno określa minimalne warunki utrzymywania świń i prosiąt. Jak zatem powinna prawidłowo wygląda porodówka dla loch?

Jak powinien wyglądać kojec porodowy dla lochy?

kojec porodowy dla lochŚwinie nie są raczej zwierzętami, które kojarzą nam się z czystością. Jednak porodówka przygotowana dla loch powinna być wykonana w taki sposób, aby zapewnić maksymalny stopień higieny. Sam obszerny kojec porodowy dla loch składa się z dwóch równie ważnych części. Wbrew pozorom locha nie przebywa ze swoimi prosiętami 24 h na dobę. Dwie wydzielone przestrzenie to sektor przeznaczony dla lochy oraz sektor dla prosiąt. Dlaczego ten podział jest tak ważny? Istnieje spore ryzyko, że locha może po prostu przydusić swoje prosięta. w sektorze dla maluchów znajduje się promiennik podczerwieni bądź płyta grzewcza. Nie należy zapomnieć, że muszą mieć one stały dostęp do paszy oraz wody. W tym celu wykorzystywane są: karmnik oraz poidło. Wydzielone sektory nie oznaczają jednak, że locha nie może przebywać ze swoimi prosiętami. Część kojca wydzielona dla lochy jest miejscem, w którym również mogą przebywać prosięta. Dzieje się tak najczęściej podczas karmienia. Jednak małe stworzenia nie są wpuszczane tam jedynie w tym przypadku. Mogą przemieszczać się po nim w dowolnej chwili. Bardzo często, miejsce to nazywane jest przez specjalistów sferą kontaktów wzajemnych. Z czego wynika nazwa? Z pewnością bardzo łatwo się domyślić.

Wszystkie kojce zbudowane są w oparciu o te dwa podziały. Jednak ich rodzajów możemy odnaleźć kilka. W głównej mierze podział wynika z różnic w odprowadzaniu odchodów. Możemy spotkać się z kojcami ściołowymi, bezściołowymi bądź mieszanymi.