Proces budowy domu od podstaw

Proces budowy domu jest identyczny, jak w przypadku innych nieruchomości. Zacząć należy od wykonania pomiarów geodezyjnych. Najważniejszym dokumentem jest plan sytuacyjny i pomiar gruntu. Geodeta wykona precyzyjne i co ważniejsze aktualne pomiary terenu. To pierwszy i niezbędny etap procesu budowlanego.

Kto wykonuje plany geodezyjne?

mapa do celów projektowychPosiadanie własnego domu jest wielkim komfortem. Nieruchomość z garażem i pięknym ogrodem to marzenie większości rodzin. Od czego zatem zacząć inwestycję? Pierwszym krokiem będzie wykonanie dokładnych oraz aktualnych pomiarów geodezyjnych. W każdym urzędzie potrzebna będzie mapa do celów projektowych. Na tej podstawie inżynier lub architekt wykonają projekt domu, przyłączy i otoczenia. Bez aktualnej mapy trudno o uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę domu. Biuro geodezyjne wykonuje najpierw pomiary w terenie, określa granice działki, a następnie wykonuje odpowiednia mapę we właściwej skali. Taka mapa obejmuje teren przeznaczony do zabudowy oraz obszar ogrodu, chodników i przyłączy. Dzięki aktualnej mapie pracę nad nieruchomością może rozpocząć architekt. Równie ważne są sieci kanalizacyjne oraz przyłącze wody, gazu oraz prądu. W tych wszystkich specjalizacjach nieodzowna jest mapa projektowa. Daje gwarancję, że cały proces budowy domu przebiegał będzie sprawnie, bez przestojów i co ważniejsze, zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Jak zacząć projektowanie własnego domu. Dzięki zmianom, jakie zaszły w prawie budowlanym, powstało wiele ułatwień dla osób chcących wybudować własny dom. Podstawą wszelkich działań jest stworzenie mapy do celów projektowych. Taki plan musi być aktualny i wykonuje go biuro geodezyjne. Geodeci bazują na najświeższych danych, które pozyskują pracując w terenie, czyli w czasie pomiaru gruntu.