Profesjonalne farby do mebli

Odrestaurowywanie starych mebli jest obecnie bardzo popularne, i wykonywane zarówno przez duże firmy, jak i prywatnych rzemieślników. Niektórzy posiadacze starych mebli chcą odnowić zabytkowe wyposażenie pokoju, a inni przekazać swoje meble z dzieciństwa kolejnemu pokoleniu. Ci ostatni szczególnie często poszukują dobrych, sprawdzonych farb do malowania mebli, gdyż jak się okazuje, nie wszystkie farby są dobre do malowania mebli mających być wyposażeniem pokoju dziecięcego.

Farby do malowania mebli dziecięcych

farby do mebli bezpieczne dla dzieciStandardowe farby do mebli nie należą do szczególnie delikatnych, i często mają w składzie substancje które mogą zaszkodzić zdrowiu dzieci, a które ulegają rozpadowi bardzo powoli. Farby do mebli bezpieczne dla dzieci są pozbawione takich składników, i mogą być używane do odnawiania mebli które mają wejść do użycia natychmiast po zaschnięciu farby. Często są to nietoksyczne farby akrylowe, podobne do farb przeznaczonych do malowania plastiku i tworzyw sztucznych, choć od takowych bywają znacznie trwalsze, odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i zarysowanie, a także na wpływ wysokiej temperatury. Zauważalną różnicą jest oczywiście kolor farb. Podczas gdy standardowe palety do mebli mają głównie kolory drewna, farby do mebli dziecięcych można dostać w najróżniejszych odmianach kolorów, zarówno pastelowych jak i przygaszonych, aczkolwiek najczęściej bywają one intensywne, i przyjemne dla oka. Farby tego typu można nakładać zarówno ręcznie, z użyciem pędzli, jaki i za pomocą pistoletów malarskich czy nawet małych aerografów, gdyż konsystencja i skład farby pozwala na dowolną technikę malowania. Każdy sposób jest równie dobry, a farba zastyga i wchłania się w drewno błyskawicznie.

W razie potrzeby, do każdej farby przeznaczonej do malowania mebli dla dzieci można dostać równie bezpieczne lakiery zabezpieczające, oraz różnego rodzaju rozcieńczalniki czy preparaty do zmywania. Są one przeznaczone głównie dla profesjonalnych malarzy, poza substancjami do usuwania farby, aczkolwiek przydadzą się również tym posiadaczom mebli którzy chcą podnieść odporność i trwałość świeżo pomalowanego mebla, i wydłużyć jego żywotność, zwłaszcza jeśli jest on już odrestaurowywany, a nie fabrycznie nowy i dobrze zabezpieczony przed zniszczeniem.