Rodzaje kul ortopedycznych

Człowiek może paść ofiarą wielu wydarzeń losowych i to niekoniecznie zbyt dobrych, dlatego zadaniem lekarzy jest zapewnienie pacjentom jak najbardziej normalnego życia po np. tragicznym wypadku samochodowym, kiedy to są oni zmuszeni do poruszania się o kulach lub na wózku. 

Kiedy używa się kul ortopedycznych? 

kule ortopedyczne w grudziądzuPrzy jakichkolwiek problemach z poruszaniem często używa się kul ortopedycznych. Jest to przyrząd rehabilitacyjny i jego głównym zadaniem jest przede wszystkim ułatwianie przemieszczania się w przypadku niemożności chodzenia albo amputacji kończyn dolnych. Kule są zwyczajowo wykonane z teleskopowych rurek aluminiowych. Dodatkowo wywiercone w nich otwory i dzięki nim można dopasować długość podpór do wzrostu pacjenta. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy pacjent miał dostosowane do siebie kule ortopedyczne. Może to zrobić lekarz lub osoba, która jest odpowiedzialna za rehabilitację. Kule powinny być dobrane przede wszystkim do schorzenia, a także do kondycji pacjenta, ponieważ to sprawia, że ich używanie jest wygodne i nie sprawia większych trudności. Kule ortopedyczne w Grudziądzu można rozróżnić na kule łokciowe i kule pachowe. Kule łokciowe są używane zazwyczaj przez większą część ludzi, bo są one zupełnie wystarczające w prawie wszystkich przypadkach, jednakże kule pachowe stosuje się w momencie, gdy osoby je używające nie mają sprawnych dłoni i właściwie nie mogą się dobrze o nie oprzeć. Jeśli natomiast chodzi o kupno dwóch czy jednej kuli ortopedycznej, to zazwyczaj zaleca się kupno dwóch. Jest to wskazane z tego powodu, bo na dwóch kulach dużo łatwiej jest się oprzeć i utrzymać równowagę ciała, a przez to np. obciążyć kręgosłup. Przy mniejszych kontuzjach można sięgnąć tylko po jedną kulę, jeśli np. ma być ona stosowana przez krótki czas. Najważniejsze jednak w użytkowaniu kul ortopedycznych jest to, żeby jedną kulę stosować w przeciwnej ręce do urazu nogi. Właśnie dlatego często osoby wolą poruszać się o dwóch kulach ortopedycznych, bo jest to dla nich znacznie łatwiejsze.

Możliwość poruszania się o kulach jest dla wielu osób lepszym wyborem niż wózek inwalidzki, który kojarzony jest w przykuciem do danego miejsca z utratą pewnej samodzielności. Każdy człowiek ceni sobie swoją własną mobilność, dlatego tak chętnie wybiera się kule ortopedyczne w przypadku mniejszego lub większego urazu, gdy faktycznie można ich używać.