Skuteczna terapia behawioralna

Różnorodne fobie, lęki i depresja są problemami, z którymi niezwykle trudno samodzielnie sobie poradzić. W przypadku wystąpienia takich objawów niezwykle skuteczne mogą się okazać różnego rodzaju sposoby terapii. Jedna z najbardziej zbadanych oraz zalecanych jest terapia behawioralna, w związku z czym warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Najlepsza terapia behawioralna

terapia behawioralna łódźTerapia behawioralna opiera się na teorii behawioryzmu, czyli wpływu otoczenia i bodźców zewnętrznych na nasze zachowania. Zgodnie z założeniami tej terapii, zaburzenia zachowań mogą wynikać z wyuczonych reakcji na bodźce. Terapia ta nie skupia się na analizowaniu dotychczasowych traum, skupia się jedynie na aktualnej sytuacji oraz na przyszłości. Należy nauczyć się modyfikowania własnych zachowań w taki sposób, aby pozbyć się tych negatywnych elementów zachowań, reakcji na bodźce czy zaburzeń w postrzeganiu świata oraz siebie samego. Terapia ta może być stosowana razem z lekami, jak również jako osobna forma leczenia. Terapia behawioralna uznawana jest za terapię krótkoterminową, która powinna trwać mniej więcej od sześciu tygodni do pół roku. Pierwszym etapem jest ustalenie problemu nad którym ma pracować pacjent, a następnie określany jest sposób myślenia i reakcje na różne sytuacje. To właśnie niewłaściwa reakcja jest w przypadku wielu dolegliwości głównym problemem i celem terapii jest ułatwienie kontroli nad destrukcyjnym zachowaniem. Specjaliści z tej dziedziny wiedzą, w jaki sposób prawidłowo zachęcić pacjenta do prawidłowych reakcji. Jeżeli interesuje nas profesjonalnie prowadzona terapia behawioralna łódź będzie odpowiednim miejscem do znalezienia specjalisty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż podejmowane działania mają pozytywne działanie.

Reasumując, w przypadku zaburzeń lękowych, depresji, schizofrenii, bulimii czy anoreksji terapia behawioralna może przynosić w pełni pozytywne rezultaty. Istotne jest to, aby terapia była prowadzona przez doświadczonego specjalistę, który będzie w stanie prowadzić nasze leczenie w najbardziej efektywny sposób. Dzięki temu w krótkim okresie trwania terapii możliwe będzie uzyskanie zadowalających rezultatów. Dlatego warto wybrać doświadczonego terapeutę przyjmującego na przykład w gabinecie w Łodzi.