Sposoby na pozbycie się bruksizmu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że z pozoru niegroźne zgrzytanie zębami, może pociągać za sobą liczne konsekwencje zdrowotne. Bruksizm to mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki, które może powodować uszkodzenia zębów, przyzębia, a także stawów skroniowo-żuchwowych. Schorzenie  jest bardzo poważne, a nieleczone może powodować problemy z kręgosłupem, słuchem, bóle głowy, a także inne dolegliwości.

Bruksizm i sposoby jego leczenia

skuteczne leczenie bruksizmu w warszawieMoże skutkować licznymi powikłaniami, dlatego warto znaleźć sposób, na to, by skutecznie się go pozbyć. Zaciskanie szczęki może powodować zaburzenia równowagi, a nadmiernie napięte mięśnie żwaczowe i mimiczne, mogą prowadzić do problemów z obręczą barkową, mięśniami przykręgosłupowymi, a także stawami skokowymi. Osoby, które cierpią na tą przypadłość, powinny znaleźć miejsce, gdzie odbywa się skuteczne leczenie bruksizmu W Warszawie  znaleźć można wielu specjalistów, którzy pomagają swoim pacjentom. W zależności od przyczyny jego powstawania konieczne jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne leczenie. Często muszą ze sobą współpracować różni specjaliści, stomatolog, ortodonta i protetyk. Mogą oni zlecić stosowanie specjalnych nakładek na zęby, które uniemożliwiają ścieranie szkliwa. Czasem konieczna jest współpraca neurologa z psychologiem, gdyż schorzenie to czasem pojawia się na skutek problemów emocjonalnych. Pomocne jest także wykorzystanie toksyny botulinowej, która stosowana jest w gabinetach medycyny estetycznej. Paraliżuje ona mięśnie, co sprawia, że nie napinają się. Zabieg ten jest skuteczny, a jego efekty utrzymują się przez kilka miesięcy. Konieczne jest powtarzanie zabiegów co pół roku, by osiągnąć najlepsze rezultaty. Warto zadbać także o prowadzenie spokojnego trybu życia, unikanie stresu, a także wysypianie się i dbanie o swój komfort. Niezależnie od przyczyn występowania bruksizmu, konieczne jest, by skutecznie się go pozbyć. Toksyna botulinowa jest coraz chętniej wykorzystywana, gdyż jest to zabieg mało inwazyjny, który przynosi pozytywne rezultaty. Warto jak najszybciej zdiagnozować problem i spróbować się go pozbyć.

Szyny relaksacyjne, odbudowa startych lub utraconych zębów, a także terapia toksyną botulinową są metodami, które pomagają w przypadku bruksizmu. Ważne jest, by sobie pomóc, gdyż bagatelizowanie tego schorzenia pociąga za sobą szereg konsekwencji zdrowotnych, które mogą być bardzo niebezpieczne. Konieczne jest skorzystanie z pomocy wielu specjalistów, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.