Szeroki wybór terapii dla alkoholików

Nie wiem nawet kiedy, ale wpadłam w nałóg alkoholowy. Zawsze piłam tylko weekendowo albo jeszcze rzadziej. W końcu, zauważyłam że zaczynam popijać w dni powszednie, zupełnie bez okazji. Co gorsze, zaczęłam chować alkohol w różne przedziwne miejsce, tak aby mój mąż nie zauważył. Piłam w ukryciu i czułam się jak złodziej. Mąż zaczął dostrzegać ,że pije, ale nie widział jeszcze problemu. Pewnego dnia trafiłam na izbę wytrzeźwień i tam miałam rozmowę z terapeutą, która mi wiele uświadomiła.

Siedmiotygodniowe terapie dla uzależnionych od alkoholu 

terapia dla uzależnionych od alkoholuTerapeuta z izby wytrzeźwień polecił mi, abym poszła na terapię alkoholową. Na początku pomyślałam, że żartuje, ale po dłuższej rozmowie, dostrzegłam w tym sens. Doszłam do wniosku, że taka terapia byłaby naprawdę mi potrzebna i muszę zrobić wszystko, aby się na nią dostać. Wróciłam do domu i weszłam w wyszukiwarkę internetową, aby uzyskać informacje na ten temat. Okazało się, że taka terapia dla uzależnionych od alkoholu jest bardzo kosztowna. Najtańsza wynosi dziesięć tysięcy złotych, na co z pewnością mnie nie stać. Są nawet terapię dla alkoholików, które kosztują dwadzieścia tysięcy złotych. Muszę podzwonić po państwowych ośrodkach i zarezerwować sobie już miejsce, bo podobno długo się czeka. Średni okres oczekiwania na miejsce wynosi dwa miesiące, ale może się zwolnić wcześniej. Zadzwoniłam do ośrodka w Czerniewicach niedaleko Torunia. Mam zarezerwowane miejsce na styczeń, co oznacza, że będę czekać dwa miesiące. Czytałam, że ten ośrodek jest najlepszy w kraju, co mnie bardzo cieszy, bo mam blisko do Czerniewic z Bydgoszczy. Terapia ma trwać siedem tygodni. Jest sześćdziesiąt osób, które funkcjonują w tzw. społeczności terapeutycznej. Każdy pełni określoną funkcję, za którą bierze odpowiedzialność i jest później z tego dokładnie rozliczany. Pacjenci są zobowiązani do przestrzegania dosyć surowego regulaminu.

Jak się dowiedziałam, na terapii obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych. Palenie papierosów jest tylko w określonych godzinach między zajęciami. Cisza nocna zaczyna się o dwudziestej drugiej i trwa do szóstej rano. Nie ma możliwości oglądania telewizji. Złamanie regulaminu grozi sankcjami albo nawet opuszczeniem terapii. Niektórzy są na terapii pod przymusem sądowym, żeby nie trafić do więzienia.