W łazience zamontowałem baterię prysznicową czasową

Urządzając łazienkę w nowo wybudowanym domu postawiłem na rozwiązania umożliwiające oszczędzanie zużycia wody. Po kilku latach mieszkania w domu teściów wiedziałem już, że wody z żoną i synkiem zużywamy zdecydowanie za dużo. Prostym przykładem jest mycie zębów, do którego woda leje się strumieniem przez dwie minuty. Można oczywiście ją zakręcić na czas mycia, ale rzadko kiedy o tym pamiętaliśmy. Podobnie w przypadku zwykłej kąpieli wody zużywa się aż nadto.

Kupiłem baterię i kran z ogranicznikiem czasowym

dobre baterie prysznicowe czasoweCałkiem niedawno urządzaliśmy nasz nowy dom. Urządzając wszystko od zera można wprowadzać rozwiązania, które rozwiązują kwestię ograniczenia zużycia wody. Długo zastanawiałem się nad wyposażeniem łazienki, bo to w tym pomieszczeniu zużycie wody jest zdecydowanie największe. O wiele mniej wody zużywa się w kuchni, w której teoretycznie korzysta się z niej co chwilę. Przy czym zmywarka zużywa kilkanaście litrów wody na cały cykl mycia, więc jest to kilkukrotnie mniej niż przy nalewaniu wody do wanny. W każdym razie znalazłem w sklepie bardzo dobre baterie prysznicowe czasowe a do tego dobrałem jeszcze krany do wanny i umywalki. Zasada działania takich baterii i kranów jest taka, że można sobie ustawić dowolny czas, po którym woda automatycznie zostaje zakręcona. Takie krany czasowe stosowane są w większości publicznych toalet. A ja zamontowałem taką baterię i krany w domu, bo uważam, że każdy powinien mieć na uwadze oszczędzanie wody. Teraz już korzystamy z łazienki kilka tygodni i nikt nie odczuwa jakiegokolwiek dyskomfortu z powodu ograniczników czasowych w kranach i baterii. Wręcz przeciwnie, każdy z nas się już przyzwyczaił do tego, że woda nie leci bez powodu. Mycie zębów też wygląda inaczej, bo przypuszczam, że zużywamy do tej czynności o wiele mniej wody niż kiedyś.

Na baterii i w kranach ustawiłem ogranicznik czasowy na pół minuty. Uważam, że to w zupełności wystarczający czas, który zresztą można przedłużyć wciśnięciem guzika. Bo to przecież nie jest tak, że po pół minuty woda przestaje lecieć i nie można jej włączyć przez kilka minut. Każde wciśnięcie guzika w baterii prysznicowej powoduje, że można korzystać z lecącej wody przez kolejne trzydzieści sekund. Ale zaletą tego rozwiązania jest to, że woda nie leci w nieskończoność jak się zapomni jej zakręcić.