Wsparcie psychologa po utracie bliskiej osoby

Śmierć bliskiej osoby – bez względu na to czy był to członek rodziny, partner czy znajomy – jest zawsze traumatycznym przeżyciem, z którym wiele osób nie jest w stanie sobie poradzić. Każda utrata bliskiego jest tak samo trudna i niezrozumiała. Niektórzy umierają na skutek długiej ciężkiej choroby, tutaj przynajmniej można chociaż w minimalnym stopniu się na to przygotować i spędzić ostatnie chwile razem. Jednak inni giną nagle w wypadku, popełniają samobójstwa lub tracą życie przez błędy i decyzje innych ludzi. Z takimi sytuacjami niezwykle trudno się pogodzić i dla wielu normalne funkcjonowanie jest wręcz niemożliwe.

Terapia po stracie bliskiej osoby

nieocenione wsparcie po stracie bliskiej osoby - warszawaOd razu po śmierci rodzica, dziecka czy partnera następuje etap żałoby i tutaj absolutnie nie należy podejmować żadnych dodatkowych kroków, tylko pozwolić sobie na przejście tego najtrudniejszego czasu. Dopiero później warto przemyśleć wizytę u psychologa, z którym będzie można porozmawiać o wszystkim co się wydarzyło oraz o pustce, której nie jesteśmy w stanie wypełnić. Jest to wręcz nieocenione wsparcie po stracie bliskiej osoby – Warszawa to miasto, w którym działa wielu doświadczonych psychologów i terapeutów. Najlepiej zapisać się na indywidualne sesje, podczas których będziemy mogli przeanalizować naszą obecną sytuację i zaakceptować to co nieodwracalne, bo właśnie od tego trzeba zacząć – od akceptacji straty bliskiej osoby. Dopiero wtedy będzie można ruszyć dalej nie zapominając o tym, jak ważną osobą dla nas był zmarły. Często takie traumatyczne zdarzenia powodują, że decydujemy się na całkowitą zmianę naszego życia i jego przewartościowanie.

Nie należy jednak dopuścić do własnego załamania i depresji, dlatego też zapisanie się na terapię może okazać się odpowiednim wyborem, aby nie doprowadzić do sytuacji, że również nas zabraknie na tym świecie. W wielu przypadkach ludzie po śmierci bliskiego próbują radzić sobie z tym wszystkim samodzielnie. Wstydzą się pójść do psychologa i poprosić o pomoc. Wtedy przyda się wsparcie innych członków rodziny, którzy mogą w delikatny sposób zasugerować terapię. Szczególnie, gdy widzimy, że dana osoba nie radzi sobie po utracie bliskiej osoby, mimo mijającego czasu. Jest to ważne, gdy śmierć nastąpiła nagle i nie była naturalna.