Zalety studni wierconych

 

Studnie, które jeszcze do niedawna można było spotkać na każdym gospodarstwie, obecnie można spotkać jedynie sporadycznie. Mają także raczej inne zastosowania – wykorzystuje się je głownie do pracy przy uprawie roli, inaczej wygląda także budowa takiej nowoczesnej studni – obecnie znacznie częściej wykonywane są odwierty pod budowę studni, zamiast wykopów.

Jak buduje się studnie wiercone?

studnie wiercone we wrocławiuObecnie coraz bardziej popularne stają się studnie głębinowe. Umożliwiają one bowiem czerpanie wody ze znacznie lepszych jakościowo wód głębinowych, a nie bardziej zanieczyszczonych wód gruntowych. Takie studnie są wykorzystywane w nieco innych celach niż tradycyjne studnie kopane, z których tak często korzystano jeszcze kilka lat temu. Różni się przede wszystkim metoda tworzenia takich studni – pod jej budowę nie wykonuje się wykopu, ale odwiert, co umożliwia właśnie dotarcie do znajdujących się głęboko pod ziemią wód głębinowych. Studnie wiercone we Wrocławiu są obecnie bardzo rozpowszechnione, szczególnie wśród gospodarstw, którzy prowadzą uprawę roślin, szkółki leśne czy też potrzebują wody do podlewania trawników – należy bowiem pamiętać, że czerpanie wód ze studni nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Opisując różnice pomiędzy studniami kopanymi a wierconymi należy bezwzględnie wspomnieć o różnych metodach zabezpieczania ich ścian. W studniach kopanych zazwyczaj stosowano kręgi betonowe, które z czasem wykruszały się, co powodowało stopniowe pogorszenie smaku wody a przede wszystkim jej jakości – z czasem taka woda praktycznie przestaje się nadawać od wykorzystywania. W studniach wierconych do zabezpieczania ścian wykorzystywane są zazwyczaj rury PCV. Te z kolei zachowują swoją szczelność i właściwości ochronne nawet pod wpływem działania bardzo niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak duży mróz. Dzięki temu woda czerpana ze studni głębinowych nie zmienia swojej jakości nawet po dłuższym okresie czasu, ze względu na to, ze nie ma możliwości, aby mieszała się z wodami gruntowymi.

Studnie nadal cieszą się pewną popularnością, chociaż są wykorzystywane one do innych zastosowań niż wcześniej. Przede wszystkim używa się ich, aby bez obawy o koszty związane z większym poborem wody móc podlewać przydomowe ogródki lub trawniki. Są także ważnym elementem przydomowych instalacji oczyszczających ścieki.