Zalety twardościomierzy Brinella

Testowanie surowców przed ich użyciem w produkcji jest bardzo dobrym sposobem, aby uchronić się wszelkich niedoróbek i defektów w powstałym produkcie. Do testowania wytrzymałości jak również jakości surowców produkcyjnych wykorzystywane w tak zwane maszyny wytrzymałościowe. Dzięki nim można z duża dokładnością ocenić odporność danego produktu.

Jak działa twardościomierz Brinella?

wysokojakościowy twardościomierz brinellaJeszcze parę lat temu bardzo często zdarzało się, że różnego typu produkty znajdujące się już sprzedaży miały wiele różnych wad fabrycznych. Było to spowodowane przede wszystkim niedostatecznym kontrolowaniem jakości surowców, użytych do produkcji danego towaru. W ostatnich latach jednak uległo to zmianie i do badania jakości surowców w produkcji wykorzystywane są tak zwane maszyny wytrzymałościowe, których przykładem jest wysokojakościowy twardościomierz brinella. Twardościomierze służą do badania twardości surowców, co zresztą można wywnioskować po nazwie tych maszyn. Badanie twardości z wykorzystaniem tych maszyn jest bardzo proste – próbkę danego surowca umieszcza się w maszynie, a następnie wprowadza do niej sondę, dzięki czemu można określić pod jakim obciążeniem struktura danego surowca zaczyna się zmieniać. Dzięki temu można z dużą dokładnością określić, na jakie obciążenia mechaniczne podatny jest dany surowiec. Dane te są bardzo przydatne, gdyż pozwalają dobrać surowiec pod kątem wytrzymałości do planowych zastosowań. Na przykład te które służą do utworzenia szkieletu maszyn, czy karoserii samochodowej, muszą być najbardziej wytrzymałe, z tego też względu do wytworzenia tych elementów używa się surowców o najwyższym poziome twardości. Twardościomierze jak zresztą same maszyny wytrzymałościowe są bardzo zróżnicowane. Główne różnice między innymi to metoda badawcza, którą wykorzystują te maszyny do badania. Od użytej metody badania może być uzależniona nie tylko dokładność pomiarów, ale także czas jego przeprowadzania jak również ich powtarzalność. Dlatego też twardościomierze należy dobierać z dużą uwagą.

W obecnych czasach większość surowców produkcyjnych jest poddawanych badaniom jakości. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której jakość surowca obniża jakość samego produktu. Zazwyczaj do takich testów wykorzystuje się maszyny wytrzymałościowe, które są proste w obsłudze i niezawodne.