Zastosowania stacji do napełniania klimatyzacji

Wszelkie układy podciśnieniowe, w tym również klimatyzacja, nie są całkowicie szczelne. Z tego względu wymagają okresowych kontroli oraz uzupełniania czynnika. Chłodniejsze dni są najlepszym okresem do wykonywania serwisów klimatyzacji, ponieważ bez pośpiechu można wykonać pełen serwis układu, co może potrwać nawet do dwóch godzin. Co warto wiedzieć na temat usług naprawy klimatyzacji oraz stosowanych w tym celu stacji do naprawy?

Zalety nowoczesnych stacji do naprawy klimatyzacji

stacje do napełniania klimatyzacji dla mechanikówW nowych samochodach serwis klimatyzacji nie jest czasochłonny i sprowadza się wyłącznie do serwisowych usług, takich jak wymiana filtra czy ewentualne uzupełnienie czynnika chłodzącego. Natomiast w używanych samochodach zakres prac może być znacznie szerszy. Konieczne jest wtedy zweryfikowanie szczelności i stanu poszczególnych elementów, a przed ponownym nabiciem także zdezynfekowanie układu. W czasie obsługi serwisowej nie ma w zasadzie różnic pomiędzy czynnikami. Zarówno proces fazy odzysku, wytworzenia próżni, podania oleju sprężarkowego, dezynfekcji czy aplikacji nowego czynnika przebiega tak samo. Ciekawe jest, iż spora liczba kompresorów została zaprojektowana do obsługi dwóch rodzajów czynników. Niezbędne są stacje do napełniania klimatyzacji dla mechaników. Stanowią one niezwykle istotny element pracy mechanika i żaden nie wykona takiej usługi w sposób profesjonalny, bez odpowiedniego sprzętu. Nowoczesne urządzenia umożliwiające obsługę klimatyzacji są przystosowane zarówno do identyfikowania oraz do obsługi dwóch typów czynników. są nawet w stanie rozpoznać inne gazy w składzie czynnika. Wynika to z faktu, iż wraz ze wzrostem cen czynników (spowodowanym przepisami europejskimi), pojawiło się wiele pojazdów napełnionych gazami nieprzeznaczonymi do klimatyzacji w pojazdach. Jest to między innymi mieszanka propan-butanu oraz izobutanu, które są łatwopalne oraz wybuchowe.

Stosowanie nieodpowiednich gazów w klimatyzacji może powodować nieznany wpływ na sprawność działania poszczególnych podzespołów klimatyzacji. Z tego powodu niezwykle ważne jest to, aby korzystać jedynie z zalecanych czynników oraz wykonywać serwis klimatyzacji w sprawdzonych punktach, w których mechanicy posiadają specjalne stacje umożliwiające wykonanie prac serwisowych oraz pełnej naprawy klimatyzacji w samochodzie.