Zastosowanie nowoczesnych pomp ciepła

Nowoczesne dostępne na rynku pompy ciepła są to urządzenia grzewcze o bardzo wysokim poziomie efektywności energetycznej. Jednocześnie jest to technologia przyjazna dla środowiska, bezpieczna w czasie użytkowania oraz naturalna. Może być wykorzystywana do ogrzewania nieruchomości, do podgrzewania wody użytkowej, jak i podgrzewania wody basenowej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pomp ciepła?

Wykorzystanie nowoczesnych pomp ciepła

pompy ciepłaZastosowanie pomp ciepła do ogrzewania nieruchomości czy wody nie jest jedynym możliwym ich wykorzystaniem. Możliwe jest stosowanie niektórych pomp także do chłodzenia pomieszczeń, zarówno w sposób stały, jak i okresowy. Warto zdecydować się na najlepsze jakościowo pompy ciepła. Zastosowanie energii odnawialnej w formie ciepła zgromadzonego w gruncie, powietrzu czy wodzie, pompa ciepła nie wymaga znacznej ilości energii elektrycznej do zasilania sprężarki. Do ustalenia poziomu ilości ciepła wytwarzanej przez pompę ciepła z jednostki zużytej energii elektrycznej, uznaje się współczynnik efektywności COP. Natomiast koszty eksploatacji pompy ciepła są wyjątkowo niskie, również w porównaniu do kotłów na paliwa stałe. Pompy ciepła, które wykorzystują energię elektryczną, nie powodują emisji zanieczyszczeń, co jest ważne, gdyż energia wytwarzana w elektrowniach albo elektrociepłowniach może powodować o wiele niższy poziom emisji zanieczyszczeń, niż w przypadku ciepła powstałego ze spalania węgla lokalnie. W skali globalnej zastosowanie pomp ciepła jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Dodatkowo pompy ciepła dostarczają użytkownikom bardzo wysoki poziom komfortu użytkowania. Jest to urządzenie wysoko bezobsługowe, a także wygodne w czasie codziennego użytkowania. Wyróżnia się cichą pracą, a także w przypadku pomp ciepła do wody użytkowej możliwe jest jej zainstalowanie w pomieszczeniach użytkowych.

W przypadku nowych nieruchomości możliwe jest samodzielne wykorzystanie pomp ciepła jako źródła ogrzewania. Umożliwia to wyeliminowanie konieczności korzystania z innych paliw. Jedynym niezbędnym przyłączem sieciowym jest cieć elektroenergetyczna, możliwe jest natomiast uniknięcie przyłącza gazowego. Jest to rozwiązanie korzystne pod względem finansowym, zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i w czasie użytkowania domu, gdyż nie są ponoszone opłaty stałe czy dystrybucyjne.